Rulman Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

İşe öncelikle rulman bileşenlerinden bahsederek başlayalım. Rulmanlar kanallara sahip bilezik ve disklerden oluşur. Döner elemanları olarak makaraları ve balyaları vardır. Bu döner elemanları bir arada tutmaya yarayan bir kafesten oluşur. Rulmanın iç ve dış halkaları ise krom alaşımlardan meydana gelir. Krom tercih edilmesi ise uzun ömürlü olması sebebiyledir.

Ayrıca rulman üretiminde plastik ve seramik malzemelerinden de yararlanılır. Sanayi alanında rulmanlar otomotiv, beyaz eşya, tren, bisiklet ve ileri teknoloji kullanılan birçok alanda kullanılır. Kullanıldığı araçlardı sürtünmeden dolayı oluşan enerji kaybının yaşanmaması için görevlendirilir.

 Bilyalı Rulman Çeşitleri Nelerdir?

Bilyalı rulman, daha az sürtünmeye sebep olur ve yüksek devirli sayılar elde eder. Omuzlu bilyalı rulman, bu rulmanda yükler daha kısıtlı olarak taşınır, dış bilezikte tek omuz bulunur. Eğik bilyalı rulman, tek veya çift olarak üretilir, tek sıra olan rulmanlar daha çok tercih edilir ve yüksek devirde çalıştırmak için çok uygundur. Taşıma gücü yüksek olduğu için öncelikli tercih sebebidir. Oynak bilyalı rulman, mukavemet sınırı yüksek, yağlama sorunu çıkarmamaktadır. Parçalara ayrılabilir ve açılarının ayarları yapılabilme özelliğine sahiptir.

Makaralı Rulman Çeşitleri Nelerdir?

Silindirik makara rulman, dayanıklı bir yapıya sahip olmasından dolayı sıklıkla tercih edilir. Parçalara ayrılan rulmanlar arasındadır. Oynak makaralı rulman, parçalara ayrılmaz ve bir bütün olarak işlem yapar. Mukavemeti yüksektir. Yağ kanalları ve deliği olması yağlanma sorunun çözer. Konik makaralı rulman, bu rulman çeşidi ise parçalara ayrılabilir.

 Rulman Kodunu Oluşturan Değerler

Rulmanların üzerindeki kodlar işletme ya da rulman kullanılan araçlar için önem arz eder. Herhangi bir rulman siparişi verilirken mevcut rulmanın üzerindeki kodlar kullanılarak sipariş verilir. Yanlış ölçü ve özelliklerde takılan rulmanlar işleyişi aksatarak başka sorunlara yol açar. Rulman tipi, rulman boyutu, rulman toleransı, rulman boşluğu gibi özelliklerin bilinmesi gerekir.

Bir rulmanın üzerinde önek ve sonekler bulunur. Bunlar sayesinde hangi özelliği barındırdığı anlaşılarak işleri kolaylaştırır. Rulman üzerinde temel rulman kodu, rulman serisi, delik çapı ve referans kodu, rulman tipi ve ölçü serisi gibi kodlar yer alır. Her türlü rulman ihtiyacınız için https://www.sanayiden.com/rulman adresini ziyaret edebilirsiniz.