Avşa Adası Tarihi

avşa adası tarihi

Avşa Adası; Tekirdağ’dan feribotla ulaşılabilen Marmara denizinde bulunan küçük bir adadır. Adanın adı Yunanca Aosia’nın “Türkçesi” anlamına gelmektedir. Aosia’nın Türk sakinleri mübadele zamanında 1923’te şuanki eski adı Türkeli’ye yani buraya taşınmıştır. Eski  bir Yunan adası olan Avşa bölgedeki diğer adalardan farklı olarak sadece Türklerin yaşadığı bir yerdir. Bölge Bizans döneminde bir mülteci kampıydı. Yüz ölçümü on dört mildir. Rumlar, 1923 nüfus mübadelesinin ardından Sarti Halkidiki’ye kaçmıştır.

Avşa yerli turistler için popüler bir destinasyondur. Yaklaşık 2.000 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır, ancak yine de popüler bir tatil beldesidir. Ada, plajlarla çevrilidir ve hem özel hem de halka açık plajlara sahiptir. Bölge yaz aylarında yakındaki illerden gelen turistler arasında çok popülerdir. Birçok doğal plaj ve koy vardır. Ana tepeler restoran ve otellerle çevrilidir. Yerleşim Adanın en kuzey noktasında konumlanmıştır. Bakınız Avşa Adası Plajları

Avşa’ya araba yada yaya olarak seyahat ediyor olmanız fark etmez çünkü feribotla bölgeye ulaşmak kolaydır. Bakınız Araba ile ulaşım

Ada girişi büyüleyici, şirin bir kasabaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu, piknik yapmak veya yüzmeye gitmek için harika bir yerdir. Bu bölge birçok plaja sahiptir. Dinlenmek için sahil boyunca yürüyüş yapmak mümkündür.  Bölgede Tavşanlı yemek yemek için harika bir yerdir.

Türkiye’nin kıyılarında küçük bir ada olan Avşa Adası konumu nedeniyle Türk adaları arasında benzersizdir. İzmir’e yakındır. Tekirdağ İstanbul’a tek feribot mesafesindedir.

Kaynak : Avşa Adası’nın tarihi

x